PETIMID 250 mg 50 kapsül Kullananlar

Osel Firması

Güncelleme : 3 Temmuz 2018

2.PETIMID kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

PETIMID'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

 • Etosüksimide veya diğer süksinimid türevi ilaçlara veya PETİMİD içeriğindekiyardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız (alerjiniz) varsa
 • Karın ağrısı ve zihinsel bozukluğa neden olan metabolik rahatsızlığınız (Porfiri) varsabu ilacı KULLANMAYINIZ.
 • PETIMID'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini geçmişte yaşamışsanız etosüksimid kullanmadan önce doktor veya eczacınıza danışınız:

 • Karaciğer yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Morarma, ateş, soluk görünme ve şiddetli boğaz ağrısı durumunda dikkatli olunmalıdır.Bu belirtiler ölüme neden olabilen potansiyel ciddi kan bozukluğunun ilk sinyalleridir.Doktorunuz bu nedenle düzenli olarak kan ve idrar örnekleri alabilir.
 • Eğer antiepileptik ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuz rutin olarak depresyon, kaygı ve intihara eğilimizi değerlendirecektir.

  Eğer antiepileptik ilaçlar alıyorsanız ve genel bir tedirginlik durumu, eneğinizde azalma, günlük aktivitelerinizde azalma gibi semptomlarla kaygılı veya depresif hissediyorsanız,lütfen doktorunuza danışınız.

  Etosüksimid gibi antiepileptik ilaçlarla tedavi olan hastaların az sayıda kişide kendine zarar verme ve intihar eğilimi görülmüştür. Bu düşüncelerden herhangi birine sahipseniz acilendoktorunuzla irtibata geçiniz.

  PETIMID'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  PETIMID'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

  Etosüksimid fetüsü etkileyebilir. Hamileyseniz ya da hamile olmayı planlıyorsanız ilacı kullanmadan önce doktor veya eczacınıza danışınız. Buna rağmen hamileyken annenin

  nöbetlerini kontrol altına almak için ilacın kullanımı önemlidir. PF.TIMID gerekli olmadıkça hamilelikte kullanılmamalıdır.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

  PETİMİD, süte geçtiğinden dolayı emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

  Araç ve makina kullanımı

  PETİMİD uyuşukluk yapabilir. Böyle bir durum görüldüğünde araç ve makine kullanmayınız; dikkat gerektiren işlerde bulunmayınız.

  PETIMID'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  Bazı ilaçlar, PETİMİD kapsülden etkilenebilir veya PETİMİD kapsülü etkileyebilir.

  Eğer;

  • Ciddi bir enfeksiyon için izoniazid kullanıyorsanız • Epilepside kullanılan diğer ilaçlardan birini alıyorsanız (karbamazepin, fenitoin,sodyum valproat, pirimidon, lamotrijin)

  doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

  Eğer PETİMİD kapsül epilepsi için kullandığınız başka bir ilaç yerine kullanılacaksa, doktorunuz nöbetleri engellemek için diğer ilaçları kademeli olarak bıraktıracaktır.