Reçete Türleri

Güncelleme Tarihi: 3 Temmuz 2018

Reçetesiz

OTC, Dermokozmetik, Medikal, reçetesiz satıldığında sorun oluşturmayan ilaç grubudur.

Beyaz Reçeteli

Beyaz Reçete, herhangi bir kontrole tabi olmaksızın eczaneden doğrudan alınabilen ilaçlar için kullanılan reçete türüne verilen isimdir. Herhangi bir uzman doktor tarafından reçete edilmesi gerekmez. Bağımlılık yapıcı ve uyuşturucu etkisi olan ilaçlar bu reçete türü ile verilmezler.

Kontrole Tabi

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nce Kontrole tabi reçetelerde doktorun ilaç yazdığı bülümün altı eczacıya aittir. Bu bölümün eczacı tarafından eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Mor Reçeteli

Mor Reçete, herhangi bir hastanın eczaneden gidip alamadığı sadece hematolojik hastalar için reçete edilebilen reçete türüne verilen isimdir

Turuncu Reçeteli

Turuncu Reçete, sadece bazı kan ürünlerinin alınabilmesi için gerekli olan reçete türüne verilen isimdir. Genelde hemofili hastalarına gereken bazı kan faktörleri bu reçeteyle alınırlar.

Kırmızı Reçeteli

Kırmızı Reçeteye tabii olan ilaçlar; narkotik özellikteki ilaçların kullanılması ve eczanelerden temin edilmesi için gerekli olan reçetelerdir. Bu reçeteye tabi ilaçların reçetelenmesi,eczane tarafından verilmesi ve kullanılması belli kurallara bağlıdır.

Yeşil Reçeteli

Yeşil Reçete, bağımlılık yapıcı özelliği bulunduğu için doğru hastalıklarda belli dozlarda kullanılması gereken ilaçların oluşturduğu reçete grubudur. Yeşil reçete 3(üç) nüshaya yazılır.