CARBOPLATIN TEVA 150 mg/15 ml liyofilize enj. flakon Uyarılar

Med Firması

Güncelleme : 3 Temmuz 2018

Carboplatin uyarılar, Carboplatin zararları, Carboplatin önlemler, Carboplatin riskler, Carboplatin yan etkisi, Carboplatin alerji, Carboplatin alkol, Carboplatin hamileler, Carboplatin emzirme, Carboplatin araç kullanımı, Carboplatin fazla alınırsa bilgilerini içerir.

Karaciğer fonksiyon testleri bozuk olan hastalar carboplatin ile yapılan tedaviden sonra bu parametrelerde daha şiddetli değişikliklere eğilim görülür. Böbrek fonksiyon parametreleri tedaviden önce sırasında değerlendirilmelidir.
Carboplatınce oluşturulan miyelosupresyon renal kklerens ile yakından ilgilidir. Corboplatin alan tüm hastalarda renal fonksiyon kontrol edilmelidir. Cisplatin tedavisinden sonra sık sık müşahede edildiği gibi renal fonksiyonları bozuk hastalarda carboblatin verildikten sonra daha şiddetli miyelosupresyon gelişebilmektedir. Bu gibi hastaları tedavi ederken başlangıç dozunun düşük utulması ve gerek hemotolojik gerekse böbrek toksisitesinin sık sık kontrol edilmesi özellikle önerilir. Haftalık kan sayımlarıyla ve doz ayarlamasıyla ilaçla tedavinin erken aşamasında hemotolojik değerlerde alt sınırların tespitedilmesi tavsiye olunur. Sık gelişen ve progresif anemide eritrosit transfüzyonları gerekeblieceğinden dikatli izleme yapılmalıdır.
Muhtemel şiddetli mide bulantıları ve kusmaları kontrol etmek üzere antiemetik tedavi tedbirleri alınabilir.
Muhtemel şiddetli mide bulntıları ve kusmaları kontrol etmek üzere antiemetik tedavi tedbirleri alınabilir.
GEBELİKTE KULLANIMGebelik esasında kullanım emniyeti saptanamamıştır.