LAFLEKS %10 DEKSTROZ solüsyonu 150 ml setsiz Nedir

Laurus Firması

Güncelleme : 3 Temmuz 2018

Lafleks Dekstroz nedir, Lafleks Dekstroz ne için kullanılır, Lafleks Dekstroz ne ilacı, Lafleks Dekstroz neye yarar, Lafleks Dekstroz ne işe yarar, Lafleks Dekstroz neye iyi gelir, Lafleks Dekstroz kullananlar, Lafleks Dekstroz kullanımı, Lafleks Dekstroz uygulama, Lafleks Dekstroz etkileri, Lafleks Dekstroz faydaları bilgilerini içerir.

2.LAFLEKS nedir ve ne için kullanılır?

LAFLEKS % 10 DEKSTROZ SOLÜSYONU vücuttan kaybedilen ya da ağız yoluyla yeterli düzeyde alınamayan karbonhidratların yerine konmasında, vücudun enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılamak amacıyla kullanılan damar içi yoldan uygulanan bir çözeltidir.

LAFLEKS % 10 DEKSTROZ SOLÜSYONU, 100, 150, 250, 500 ve 1000 mililitre hacminde (PP) polipropilen torbada sunulmuştur. Bu esnek torbaların dışında daha kalın koruyucu bir dış kılıf bulunur. Setli ve setsiz iki formu bulunmaktadır.

Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemlerde ya da ağır karaciğer, böbrek, kalp ve mide-bağırsak hastalıklarında olduğu gibi ağızdan besin ve su aliminin kısıtlandığı durumlarda, proteinlerin mide-bağırsak sisteminden emiliminin bozulduğu durumlarda ya da vücudun proteinlere gereksinimin ileri derecede arttığı yanık gibi durumlarda uygun bir protein kaynağıyla birlikte kullanılır.

İçerdiği glukoz (şeker) nedeniyle kan şekerinin düştüğü bazı durumlarda da kullanılabilen LAFLEKS % 10 DEKSTROZ SOLÜSYONU vücuda kalori yanında su da sağladığından

vücudun susuz kaldığı bazı durumların (kısıtlı su alımı, ishal, kusma ya da aşırı idrar yapmaya bağlı aşırı sıvı kaybı durumları) tedavisinde de kullanılır.

LAFLEKS % 10 DEKSTROZ SOLÜSYONU, konsantre formda bulunan bazı damar içi uygulamaya uygun ilaçlarm damar içine uygulanmadan önce seyreltilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

İlaç yalnızca toplardamar içine ve bu amaca uygun bir plastik boru (set) aracılığıyla uygulanır.