PAROL HOT 12 poşet granül Gebelik

Atabay Firması

Güncelleme : 3 Temmuz 2018

Actifed gebelik kategorisi C'dir. Actifed hamilelik kategorisi, Actifed gebelik kategorisi, Actifed emzirme, Actifed anne sütüne geçer mi, Actifed laktasyon, Actifed hamilelerde kullanımı, Actifed ve bebek, Actifed kullanımı bilgilerini içerir.

Kısa İlaç Bilgisi

Actifed şurup, özellikle nazal mukoza ve sinüsler gibi üst solunum yolu mukozalarının azaltılması ve histamin H1-reseptör antagonisti kombinasyonunun yararlı olduğu aşağıda belirtilen üst solunum yolu hastalıklarının kısmi tedavisinde kullanılır. Soğukalgınlığı, vazomotor nezle, alerjik nezle ve grip.

İlaç Sınıfı

Psödoefedrin Kombinasyon > Burunla İlgili İlaçlar > Sistemik Nazal Dekonjestanlar > Sempatomimetikler > Psödoefedrin Kombinasyon

ATC Kodu

R01BA52

Etkin Madde

Triprolidin Hcl 1.25 mg/5 ml , Psodoefedrinin Hcl 30 mg/5 ml

Barkodu

8699717250024

Satış Fiyatı

22.39 TL [ 18 Nisan 2018 ]

Original / Jenerik

Orjinal

Reçete Durumu

Beyaz Reçeteli

Eşdeğer İlaç Sayısı

83

Sağlık Konuları

Burun Akıntısı , Gripte Semptomatik Tedavi , Alerjik Reaksiyonlar

Durum

Aktif

İmal veya İthal

Ithal

Raf Ömrü / Son Kullanma Tarihi

24 ay

NFC kodu

AEP

Ambalaj Miktari

12 poşet granül

Renk

Turuncu

Şekil

Başka

Gebelik Kategorisi

İlacın gebelik kategorisi C’dir

Laktasyon

İlaç emzirme döneminde kullanılamaz.

Gebelik ve Laktasyonda İstisnai Durumlar

Praparat gebelikte ancak kesin bir endikasyon varsa ve anne için faydaları fötus için potansiyel risklerden üstünse kullanılmalıdır. Bileşimindeki aktif maddeler anne sütüne geçtiğinden ilacın emziren annelerde kullanılması önerilmez.

İlaç Formu

Granül

Geri Ödeme Durumu

Ödenmez

Kullanım Zamanı

İlaç aç veya tok karnına kullanılmalıdır.

Uygulama Yolu

Bir poşet açılarak içindeki toz bir bardak (160 ml) dolusu sıcak suya boşaltılır. Birkaç kere karıştırılarak bir defada içilir.

Günlük Kullanım Şekli

PAROL HOT POŞET'in erişkinler için mutad dozu bir defada 1 poşet olup gerektiğinde bu doz 6 saat ara ile günde 4 defaya kadar tekrarlanabilir.

Uygulama Süresi

Günde 4 poşetten fazla alınmamalıdır.

Gebelik ve laktasyon

PAROL HOT, parasetamol, klorfeniramin ve psödoefedrin'in yetişkin dozlarının yarısını içeren, çocukların kullanımına yönelik bir kombinasyondur. Bu nedenle, yetişkinlerin 2 katı doz alarak kullanabileceği söz konusu olabileceğinden aşağıdaki bilgiler verilmiştir.

Genel tavsiye:

Gebelik kategorisi C'dir.

Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar/Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon)

Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlara verilirken tedbirli olunmalıdır.

Gebelik dönemi

PAROL HOT için, gebelikte maruz kalmaya ilişkin klinik veri mevcut değildir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; gebelik, embriyo-fetal gelişim, doğum ya da doğum sonrası gelişim üzerindeki etkiler bakımından yetersizdir.

PAROL HOT, gebelik döneminde yalnızca doktor tavsiyesi ile ve ilacın risk/fayda oranı göz önüne alınarak kullanılmalıdır.

Laktasyon dönemi

Emzirme döneminde hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Psödoefedrin anne sütüne az miktarda geçer, fakat bunun emzirilen bebeklerdeki etki derecesi bilinmemektedir. Ağız yoluyla tek doz psödoefedrin verilen annenin sütüyle 24 saat içinde bunun % 0.5-0.7'sinin atılacağı tahmin edilmektedir. Klorfeniramin maleat anne sütüne önemli miktarda geçer; bu düzeyde ilacın bebek için zararlı etki oluşturduğu bilinmemekle beraber kullanılmaması önerilir. Klorfeniramin maleat ve diğer antihistaminikler laktasyonu inhibe edebilir.

PAROL HOT, eğer hekim ilacın emziren anneye sağlayacağı yararın, emzirilen bebek üzerindeki riskini haklı göstereceğine inanıyorsa dikkatle kullanılmalıdır.

Üreme yeteneği / Fertilite

PAROL HOT'in üreme yeteneği üzerindeki etkisi ile ilgili klinik çalışma bulunmamaktadır.