ACTOS 30 mg 28 tablet {Takeda} { 8699456010026 } Yan Etkileri

Takeda Firması

Güncelleme : 3 Temmuz 2018

Actos yan etkileri, Actos etkileri, Actos zararları, Actos belirtileri, Actos uyarılar, Actos önlemler, Actos kilo aldırırmı, Actos zayıflatırmı, Actos zehirlenmesi, Actos cinsellik, Actos sorunlar, Actos uykusuzluk, Actos bağımlılık, Actos bırakma bilgilerini içerir.

4.Olası yan etkiler nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi ACTOS’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Özellikle hastalarda aşağıdaki ciddi yan etkiler gözlenmiştir:

Kalp yetmezliği, ACTOS'u insülin ile birlikte kullanan hastalarda yaygın olarak (100 hastadan 1-10 kişide) gözlenmiştir. Belirtileri, nefes darlığı veya ani kilo artışı ya da lokalize şişkinliktir(ödem). Bu belirtileri fark edersiniz, özellikle de 65 yaşın üzerindeyseniz, en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.

Mesane kanseri, ACTOS kullanan hastalarda yaygın olmayan bir sıklıkta (her 1000 hastanın 1-10'unda) görülmüştür. İdrarınızda kan bulunması, idrar yaparken ağrı hissetmeniz ve birdenbire idrara çıkma isteği duymanız, mesane kanserinin belirti ve semptomları arasındadır. Bunlardan herhangi biri sizde gelişirse, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.

Belli bir bölgede şişkinlik (ödem) özellikle ACTOS'u insülin ile birlikte kullanan hastalarda çok yaygın olarak gözlenmiştir. Bu yan etki sizde görülürse, en kısa sürede doktorunuza başvurunuz,

Kemik kırıkları, ACTOS kullanan kadın hastalarda yaygın olarak bildirilmiştir (her 100 hastadan 1-10 unda). Bu yan etki sizde görülürse, en kısa sürede doktorunuza başvurunuz

Gözün arka kısmında şişmeye (sıvı toplanmasına) bağlı bulanık görme, ACTOS kullanan hastalarda bildirilmiştir (sıklığı bilinmemektedir). Eğer böyle bir belirti ile ilk kez karşılaşıyorsanız veya zaten bu belirti sizde varsa ve kötüleşirse doktorunuza en kısa sürede bildiriniz.

ACTOS kullanımı ile gözlenen diğer yan etkiler şunlardır: Yaygın (100 hastadan 1-10 unda)

-solunum yolu enfeksiyonu

-görme bozukluğu

-kilo alımı

-uyuşukluk

Yaygın olmayan (1000 hastadan 1-10 unda)

-sinüzit

-uykusuzluk

Görülme sıklığı belli olmayan

-karaciğer enzimlerinde artış

ACTOS diğer şeker ilaçları ile kullanıldığında gözlenen yan etkiler şunlardır: Çok yaygın (10 kişiden 1'inden fazlasında)

-Kan şekerinde düşme (hipoglisemi) Yaygın (100 hastadan 1-10 unda)

-baş ağrısı

-sersemlik

-eklem ağrısı

-cinsel güçsüzlük

-Sırt ağrısı

-Nefes darlığı

-kırmızı kan hücrelerinin sayısında küçük bir azalma

-Gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik

Yaygın olmayan (1000 hastadan 1-10 unda)

-idrarda şeker ve protein görülmesi

-enzimlerde artış

-baş dönmesi (vertigo)

-terleme

-yorgunluk

-iştah artışı

Yan etkilerin raporlanması